Bezplatná
Rychlejší přístup než prohlížeči!

Běh na jedno stadium

Index Běh na jedno stadium

Olympii Běh na jedno stadium (od –stadiodromos, stadion) byla soutěžní běžecká disciplína v starověkém Řecku.

26 vztahy: Achilleus z Alexandrie, Androklos z Messénie, Antimachos z Élidy, Asópichos z Orchomenu, Astylos z Krotónu, Athéradas ze Sparty, Běh na dvě stadia, Dótades z Messénie, Desmón z Korintu, Diokles z Korintu, Diokles z Messénie, Dolichos (běh), Hypénos z Pisy, Keramos, Kleoptolemos ze Sparty, Koroibos z Élidy, Oibotás z Dymé, Oxyrhynský papyrus 222, Oxythemis z Koróneie, Polychares z Messénie, Pythagoras ze Sparty, Seznam olympijských vítězů starověku, Skamandros, Stadion (rozcestník), Thalpis ze Sparty, Xenokles z Messénie.

Achilleus z Alexandrie

Achilleus byl v roce 101 vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Achilleus z Alexandrie · Vidět víc »

Androklos z Messénie

Androklos (–Androklos) byl v roce 768 před Kr. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Androklos z Messénie · Vidět víc »

Antimachos z Élidy

Antimachos (–Antimachos) byl v roce 772 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Antimachos z Élidy · Vidět víc »

Asópichos z Orchomenu

Asópichos (–Asópichos) byl olympijský vítěz v běhu dorostenců na jedno stadium v 5.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Asópichos z Orchomenu · Vidět víc »

Astylos z Krotónu

Astylos nebo Astyalos (–Astylos, Astyalos o Krotóniatés) byl trojnásobný olympijský vítěz v jednoduchém a dvojitém běhu v 5.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Astylos z Krotónu · Vidět víc »

Athéradas ze Sparty

Athéradas (–Athéradas) byl v roce 700 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadion.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Athéradas ze Sparty · Vidět víc »

Běh na dvě stadia

Běžci na amfoře, cca 500 před Kr. Běh na dvě stadia nebo diaulos (od –diaulos) byla soutěžní běžecká disciplína v starověkém Řecku.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Běh na dvě stadia · Vidět víc »

Dótades z Messénie

Dótades nebo Dótadés (starořecky Δωταδης – Dotádes / jiný přepis: Dótadés) byl v roce 740 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Dótades z Messénie · Vidět víc »

Desmón z Korintu

Desmón nebo Dasmón (starořecky Δέσμων, Δάσμων) byl v roce 724 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Desmón z Korintu · Vidět víc »

Diokles z Korintu

Diokles nebo Dioklés (starořecky Διοκλῆς – Diokles / jiný přepis: Dioklés) byl v roce 728 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Diokles z Korintu · Vidět víc »

Diokles z Messénie

Zlatý vavřínový věnec, helénistická doba Diokles (jiné názvy: Dioklés, Daikles, Daiklés; (starořecky Διοκλῆς, Δαϊκλῆς - Diokles, Daikles, jiný přepis: Dioklés, Daiklés) byl v roce 752 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.Eusebios z Kaisareie, Kronika 2,193. Diokles z Messénie zvítězil v běhu na jedno stadium na 7. olympijských hrách, v jediné disciplíně, v které se na hrách od jejich založení v roce 776 př. n. l. soutěžilo, až do roku 724 př. n. l., kdy se hry rozšířily o další disciplínu, běh na dvě stadia (diaulos). Prvním vítězem běhu na dvě stadia se stal Hypénos z Pisy. Vzdálenost stadia se pohybovala zhruba od 175 do 200 metrů. Podle antického autora Flegóna z Trall byl Messénčan Diokles prvním vítězem, kterého v Olympii ověnčili olivovým věncem, upleteného z větviček posvátné olivy u Diova chrámu. Podle legendy tuto olivu zasadil Heráklés, který její semeno přinesl ze země Hyperborejců, kteří obývají zemi vzdálenější než bůh větrů Boreas.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Diokles z Messénie · Vidět víc »

Dolichos (běh)

Závod dolicha znázorněný na amfoře (běžci dolicha mají ruce zaťaté do pěstí), cca 530 před Kr. Dolichos nebo Dolichodromos (od –dolichos) byla soutěžní běžecká disciplína v starověkém Řecku.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Dolichos (běh) · Vidět víc »

Hypénos z Pisy

Hypénos (–Hypénos) byl v roce 724 př. n.. vítěz olympijských her v běhu na Běh na dvě stadia.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Hypénos z Pisy · Vidět víc »

Keramos

Keramický záliv Keramos nebo Ceramus (starořecky Κέραμος) bylo město ve starověké Kárii na severním pobřeží Keramického zálivu, pojmenovaného po tomto městě.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Keramos · Vidět víc »

Kleoptolemos ze Sparty

Kleoptolemos (starořecky: Κλεοπτόλεμος – Kleoptolemos) byl v roce 684 př. n. l. olympijský vítěz v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Kleoptolemos ze Sparty · Vidět víc »

Koroibos z Élidy

Koroibos (–Koroibos) byl v roce 776 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Koroibos z Élidy · Vidět víc »

Oibotás z Dymé

Oibotás (starořecky Οἰβώτας – Oibotás) byl olympijský vítěz v běhu na jedno stadium v roce 756 př. n. l.Eusebios z Kaisareie, Kronika 2,193.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Oibotás z Dymé · Vidět víc »

Oxyrhynský papyrus 222

Oxyrhynský papyrus 222 Oxyrhynský papyrus 222 (P. Oxy. 222 nebo P. Oxy. II 222) je útržkovitý řecký papyrusový rukopis z 3. století obsahující seznam olympijských vítězů od neznámého autora.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Oxyrhynský papyrus 222 · Vidět víc »

Oxythemis z Koróneie

Oxythemis (starořecky Ὀξύθεμις – Oxythemis) byl v roce 732 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Oxythemis z Koróneie · Vidět víc »

Polychares z Messénie

Polychares nebo Polycháres (starořecky Πολυχάρης–Polychares / jiný přepis: Polycháres) byl v roce 764 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Polychares z Messénie · Vidět víc »

Pythagoras ze Sparty

Pythagoras (jiné názvy: Pytagoras, Pýthagorás; starořecky Πυθαγόρας – Pythagoras) byl v roce 716 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Pythagoras ze Sparty · Vidět víc »

Seznam olympijských vítězů starověku

Johanna Bernharda Fischera (1656–1723) Olympijské hry v starověkém Řecku byly založeny podle tradice v roce 776 př. n. l. Původně to byla místní slavnost, která se postupně stala peloponéskou a nakonec celořeckou událostí.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Seznam olympijských vítězů starověku · Vidět víc »

Skamandros

Skamandros (latinsky Scamander) je starořecké jméno.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Skamandros · Vidět víc »

Stadion (rozcestník)

Slovo stadion není zcela jednoznačné a může být označením pro.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Stadion (rozcestník) · Vidět víc »

Thalpis ze Sparty

Thalpis (jiné názvy: Thalpes, Thalpés, Thalpios; starořecky: Θάλπις – Thalpis) byl v roce 680 př. n. l. olympijský vítěz v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Thalpis ze Sparty · Vidět víc »

Xenokles z Messénie

Xenokles (jiné názvy: Xenoklés, Xenodokos; starořecky: Ξενοκλῆς, Ξενοδόκος) byl v roce 774 př. n. l. vítěz olympijských her v běhu na jedno stadium.

Nový!!: Běh na jedno stadium a Xenokles z Messénie · Vidět víc »